Na początku może wyjaśnijmy pojęcie dress code. Mianowicie jest to zbiór zasad i reguł, które określają nasz wygląd w pracy. Pojęcie dress code coraz bardziej rozwija się w świadomości Polaków. Aczkolwiek to stwierdzenie bardziej dotyczy ludności w większych miastach. W mniejszych miejscowościach nadal zauważamy niedbalstwo w doborze ubrań co skutkuje niechęcią przy pierwszym kontakcie.

Po co nam dress code?

Jest to bardzo ważny element który pozwala nam zrobić dobre wrażenie na szefie ale i przede wszystkim na potencjalnym kliencie. Odpowiedni ubiór pozwoli zdobyć zaufanie klienta oraz pokazać nasz profesjonalizm. Oczywiście na pierwszym miejscu pozostaje nasza wiedza i kompetencje, ale zaraz potem plasuje się nasz wygląd.

Bardzo ważny w tym wszystkim jest wizerunek firmy. Właściciele różnych firm kładą coraz większy nacisk na wygląd swoich pracowników, dlatego wprowadzają dress code żeby ten wizerunek ujednolicić. Ten zabieg pomaga przyciągnąć klienta oraz ponieść kompetencje i profesjonalizm całej korporacji, firmy czy zakładu.

Mimo tego cały czas możemy zauważyć, zwłaszcza w polskich urzędach w małych miastach, że pojęcie dress code to nadal temat obcy i niepotrzebny. A przecież są to instytucje publiczne, które w pierwszej kolejności powinny stosować się do tych zasad i reguł. Bo któż z nas nie chciałby być obsługiwany przez urzędniczkę o estetycznym, zadbanym wyglądzie, która wzbudza nasze zaufanie już przy pierwszym kontakcie? Widząc zadbanego pracownika nabieramy wiary w to, że dzięki jego profesjonalizmowi nasze sprawy będą rzetelnie załatwione, a to z kolei wpływa bardzo pozytywnie na relację urzędnik-petent.

Wniosek jest jeden, dress code jest nam potrzebny. Nie zrażajmy się do reguł i zasad ubioru, jest to element który naprawdę może nam pomóc. Dzięki temu naprawdę zyskujemy. Jeśli zajmujemy stanowisko, które wymaga bezpośredniego kontaktu z klientami zwróćmy uwagę na zasady wyglądu, a na pewno unikniemy wielu nieporozumień przy pierwszym kontakcie.

admin Uncategorized